06.01.2018

Śląski Festiwal Nauki 2017

sobota, stycznia 06, 2018 Posted by Natalia 1 comment


W 2017 roku w Katowicach odbyła się już druga edycja Śląskiego Festiwalu Nauki, czyli trzydniowej imprezy organizowanej przez śląskie uczelnie wyższe. Hasłem przewodnim całego przedsięwzięcia było przekonanie, głównie młodzieży, że nauka to również dobra zabawa. Główną lokacją było Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które zostało podzielone na 6 obszarów, odpowiednio przypisanym obszarom nauki: humanistyczno-społeczne, przyrodnicze, ścisłe, techniczne, medyczne oraz artystyczne (sztuka). Przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na ponad 150 stanowiskach przedstawiali przygotowane przez siebie wystąpienia czy eksperymenty. Gościnnie można było również zobaczyć: Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, Centrum Nauki EXPERYMENT z Gdyni oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia. 

Festiwal rozpoczął się na scenie Teatru Śląskiego, gdzie w pierwszej części zaprezentowały się młodzieżowe teatry naukowe. Druga część, "Myślenie na scenie", czyli debatę poświęconą oczywiście nauce i jej wpływowi na życie człowieka. W części trzeciej w spektaklu „Obertaniec-oberwaniec” zaprezentuje się publiczności Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”. „Obertaniec-oberwaniec” to nowatorski projekt muzyczno-taneczny, w którym tradycyjny taniec ludowy zyskuje nowoczesną formę.

Jednak całą uwagę skupiły wydarzenia z Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Kluczowe fragmenty wydarzenia przeplatane były z różnymi pozami, doświadczeniami, wystawami rozsianymi po całym budynku. Najciekawszą atrakcją wydawało się bicie rekordu Guinessa w grze na petafonie, czyli instrumencie wymyślonym przez studentów UŚ. Co ciekawe każdy mógł wziąć udział w tym wydarzeniu bez względu na zdolności muzyczne. Każdy z uczestników dostał specjalną butelkę, w którą uderzano pałeczką w rytm melodii z "Gwiezdnych Wojen". 

Drugą z kolei najchętniej odwiedzaną atrakcją był Przegląd Garażowych Wynalazków, odbywający się w strefie OFF Science, dedykowanej amatorom pracującym nad oryginalnymi i niezwykłymi pomysłami w przysłowiowym 'garażu', i tym którzy do tej pory nie mieli okazji pokazać swojego dzieła szerszej publiczności. Niektóre projekty szokowały swoją pomysłowością.

Zaskoczeniem dla mnie, a także nowością na festiwalu było pojawienie się esportu, co również przyciągnęło rzeszę fanów i cieszyło się dużą popularnością. Główną atrakcją był znany (wśród młodzieży) youtuber Rojo, który wystąpił wraz z drużyną CS:GO.

1 grudnia był dniem przeznaczonym raczej dla dzieci, gdzie dzieci mogły odbyć na przykład niezwykłą podróż na Biegun Północny, zobaczyć ciekawe właściwości „suchego” lodu, mroźne chmury, lewitujące bańki i pianowy lodowiec, a także wziąć udział w pokazie sztuki walki judo i lekcji tańca, podczas gdy dorośli mogli wziąć udział w ciekawych wykładach prowadzonych w salach konferencyjnych.

Śląski Festiwal Nauki to z pewnością jedno z najciekawszych wydarzeń odbywających się na śląsku. Cieszę się, że tak wiele osób wzięło w nim udział, nie wątpię, że główne przesłanie Festiwalu zostało spełnione i młodzi ludzie uwierzą, że nauka nie jest nudna. 


1 komentarz:

  1. Brzmi ciekawie :). Te wydarzenia dla dzieci sympatyczne ;)

    OdpowiedzUsuń